5 Haziran 2015 Cuma

MAKYAJ BAZI (primer) DOSYASI

Uzun zamandır yazmak istediğim, instagramda da çok ilgi gören bu postu, havaların ısınması, düğün-davet sezonunun açılmasının şerefine nihayet yazıyorum :)

MAKYAJ BAZI NEDİR?
Öncelikle makyaj bazı, nemlendiriciden sonra cildi makyaja hazırlayan, cildi kusursuz göstermeyi hedefleyen, gözenek görünümünü azaltmayı vaad eden ve makyajımızın uzun saatlerce yüzümüzde akmadan- dağılmadan kalmasına yardımcı olan, ayrıca paletlerde gördüğümüz renklerin, yüzümüzde değişmemesini sağlayan çoğunlukla jel bazen de kremsi yapıdaki ürünlerdir.

Ben kış aylarında aydınlatıcı bazları kullanmayı tercih ediyorum. Bu tercih size ait olmakla birlikte, kışın getirdiği o kuru-soluk cilt görünümünü, (brigthening) aydınlatıcı ibaresi bulunan bazlarla, daha sağlıklı hale getirmeyi seviyorum. Highlighter kullanmayı seviyorsanız; aydınlatıcı bazları kullanırken, elinizi korkak alıştırmanızda fayda var. Makyajda kural yoktur kabul ama aydınlatıcı baz bir de üzerine yoğun highlighter kullanımı ışıltılı bir bitiş yerine, sizi disko topuna döndürebilir ;)

LOREAL LUMI MAGIQUE Bu baz benim kış aylarında en sevdiğim, elimden düşmeyen baz.
Öyle ki çoğu zaman fondötenimle karıştırarak, fondötenimi daha aydınlık ve kalıcı hale getirmek için kullanıyorum. Hatta cildinize 1-2 ton koyu olan fondöteninizin rengini kırmak için, fondöteninizle karıştırabilirsiniz ;)
Bu baz oldukça sıvı kıvamda olduğu için, şişesi sizi yanıltmasın bir pompa ürünü tüm yüzünüze uygulayabileceğiniz oldukça bereketli bir ürün.
20ml olan bu ürünün 40tl gibi bir fiyatı olsa da, loreal indirimlerinde kaçmaz.

Cildiniz kuru ve karma ise, bu bazı çok severek kullanırsınız ;) Fakat cildiniz yağlıya dönük karma ve yağlı ise malesef aydınlatıcı bazların çoğu gibi bu üründen de uzak durmanız gerek.
Yapısı oldukça ince, iyi şekilde çalkalayarak fırça ile uygulamak da mümkün. Ben parmaklarımı tercih ediyorum.
Makyajınızın üzerine elmacık kemiklerinize uygularsanız, ekstra highlighter kullanmaya da gerek kalmıyor.
Ayrıca MAC Strobe kreme dupe (çok benzer) gösterildiğini biliyor muydunuz? Ben ikisini de kullanmış biri olarak söylüyorum ki, MAC'e o parayı vermek Lumi Magique'den sonra biraz saçma.

BENEFİT THAT GAL
Yine aydınlatıcı yapılı, bu kez pembe alt tonlu, kremsi bir baz. Kokusu- kadife dokusu harika olsa da, ben deneme amaçlı küçük boyunu almıştım ve iyi ki öyle yapmışım. Orjinal boyunu almayacağım bir ürün oldu kendisi. Nemlendirici ve aydınlatıcı özelliğini kabul etsem de, bir baz için yetersiz buldum. Fiyat olarak biraz pahalı olunca, beklentiler artıyor fakat beklentileri malesef karşılamıyor.THE BALM TIME BALM
Balm indirimleri meşhur ben de bu bazı o zamanların birinde almıştım. İçeriğindeki silikon sayesinde gözeneklere doluyor ve kusursuz görünüme yakın görünüm yaratıyor. İçeriğindeki silikonun zararlı etkileri tartışılır tabii ki. Aydınlatıcı etkisi olmadığı için gönül rahatlığıyla, highlighter kullanabilirsiniz. Ayrıca bu baz, göz kapağında da oldukça iyi bir sonuç veriyor. Eyeliner- far uygulamalarından önce uygulayıp, biraz kurumasını beklerseniz; sizi tatmin edecektir. Bu ürünün eksisi de, ürünü az kullanıp, ciltte emilmesini beklemek gerekiyor yoksa fondötenle birleştiği anda yüzünüzde çamurlaşma yapabiliyor.SEPHORA BASE Lissante smoothing primer

15ml'lik buzlu cam şişesiyle aslında kendisi bir dev.
Parfüm içermiyor, akne oluşumuna neden olmuyor, cildinizi mat ve düzgün bir görünüme kavuşturmayı vaad ediyor.
Eksisi ise bolca paraben içermesi, ve pompasının çok başarılı olmaması ayrıca yine cilde uygulayıp beklemek gerekiyor. Jel kıvamda, cilde kadife görünüm kazandıran bir baz. Ben bu ürünü özellikle sıcak günlerinde, uzun saatler makyajlı kalmak zorunda olduğum düğün ve davetlerde kullanıyorum oldukça başarılı bir sonuç veriyor.

Yoğun paraben içermesiyle günlük kullanıma çok uygun bulmadığım bir ürün.
Fiyatı da 35tl civarında.
Bu ürün ise, göz bazı. Farlarınızın tam da palette gördüğünüz rengini, göz kapaklarınıza taşımayı ve onları kalıcılaştırmayı vaad eden ayrıca bu vaadini başarılı şekilde yerine getiren bir ürün. Göz kapaklarınız yağlı ise, kesinlikle baz kullanmalısınız ayrıca göz kapağınızdan açık ten rengi bir farı ya da pudrayı da baz üzerine uygularsanız, daha başarılı bir sonuç elde edersiniz. Bu ürünü de uyguladıktan sonra biraz beklemeniz gerekiyor. Ürün eyeliner da bile oldukça başarılı. Ayrıca göz altı kapatıcınızın altına bile kullanabilirsiniz. Oldukça iyi sonuç veriyor.
 Balm indiriminde Gratis mağazalarında araştırılmaya değer bir ürün. Ayrıca mercimek tanesi kadar uygulandığı için de oldukça bereketli bir ürün.

BENEFİT THE POREfessionel
Baz denince akla ilk gelen, oldukça meşhur gözenek kapatma vaadinde iddalı bir baz kendisi. Sadece gözenek sorunu yaşadığınız bölgeye uygulayıp, gün boyu fondötensiz bile dolaşabilirsiniz. Fondöten kalıcığını arttırma gibi bir iddası yok fakat gözenek görünümünü azalttıktan sonra kim takar fondöteni :) Sarı alt tonlu kremsi, transparan bir yapısı var ve yağ içermiyor bu sepekle göz altlarınıza da uygulayabilirsiniz. Ben daha önce tester kullanıp çok memmun kalarak büyük boy aldım. Size de tester kullanmanızı öneririm çünkü alerjik reaksiyon gösteren ciltler hiç sevmiyor.
Ben elimde çok baz olması sebebiyle bunu açmadım o yüzden etkisini gösteremeyeceğim fakat internette sayısız fotoğrafı var zaten.
Umarım faydalı bir yazı olmuştur 
Okuduğunuz için teşekkürler :)